האם יש קשר בין גובה היולדת לסיכוי ללידה בניתוח קיסרי

מחקר של סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי ואוניברסיטת בן גוריון בחן האם יש קשר בין גובה היולדת לסיכוי ללידה בניתוח קיסרי
פרופ' אייל שיינר

מחקר של סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי ואוניברסיטת בן גוריון בחן האם יש קשר בין גובה היולדת לסיכוי ללידה בניתוח קיסרי

חוקרים מסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי, מקבוצת כללית ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב בחנו האם גובה היולדת מהווה מדד סיכון לניתוח קיסרי והאם קומה נמוכה של מתחת 154 ס"מ, כפי  שמוגדרת בספרות הרפואית, מהווה סיכון לסיבוכי לידה. המחקר פורסם במגזין מוביל במיילדות וגינקולוגיה Int J Gynaecol Obstet.

מדובר במחקר מעקב שכלל הריונות של נשים אשר ילדו במרכז סבן בסורוקה בין השנים 1991-2015. המחקר אשר כלל מעל 350,000 לידות בחן תוצאי היריון ובמיוחד את הסיכון לניתוח קיסרי בקרב 14,035 יולדות עם קומה נמוכה, בגובה מתחת ל 154 ס"מ.

 

המחקר מצא כי נשים עם גובה מתחת ל 154 ס"מ היו בסיכון מוגבר לניתוח קיסרי (שיעור של 20.7% מול 14.0% בקבוצת הביקורת). שיעור הניתוחים היה מוגבר בשל גורמים כמו מצג עכוז, ניטור חשוד, חוסר התקדמות לידה. הקשר בין קומה נמוכה מתחת ל 154 ס"מ לניתוח קיסרי נותר מובהק גם בניטרול מערפלים כמו גיל היולדת וההתוויות לניתוח. תוצאות ההיריון היו שוות לאוכלוסייה ללא עליה בסיבוכים לילודים. 

המחקר הוצג לאחרונה, בכנס המרכזי למיילדות בסן-פרנסיסקו ע"י ד"ר נועה הללויה, ממרכז סבן למיילדות, בהנחייתם של ד"ר תמר וינשטוק מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון בשיתוף פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז סבן בסורוקה מסביר: " מהמחקר עולה כי גובה נמוך של יולדת יכול להוות סמן לסיכון לניתוח קיסרי- כפי הנראה כמנבא את יכולת האגן ללדת. לקראת כל לידה מתבצעת הערכה רפואית לכל אישה. אצל אישה בגובה נמוך, במידה וקיימים גורמי סיכון נוספים כגון: ניתוח קיסרי קודם, ואו חשד לעובר גדול, יש לקחת זאת בחשבון בתכנון הלידה הנוכחית. יחד עם זאת יש לזכור כי כ-80% מהיולדות עם גובה מתחת ל 154 ס"מ עדיין ילוד לידות וגינליות".

 

יצירת קשר

דילוג לתוכן