ניתוח מוח נדיר וראשון מסוגו בישראל בוצע בסורוקה

ניתוח מוח נדיר וראשון מסוגו בישראל בוצע בסורוקה: צוות רב מקצועי של החטיבה לרפואת המוח, ביצע ניתוח מוח בערות מלאה במטופל חירש

לאחרונה בוצע בסורוקה ניתוח מוח בעירות להסרת גידול באדם חירש, ניתוח נדיר וראשון מסוגו ולפי הספרות המדעית זו הפעם השלישית שמבוצע כזה בעולם.
הצוות הרפואי המליץ לתאופיק אלאטרש, חירש מלידה שסבל מגידול במוחו, על  ניתוח לכריתת הגידול, שלולא הוסר היו עלולות להיפגע יכולות ההבנה והתנועה שלו, יכולות בעלות חשיבות רבה  לתפקודו.
 
ניתוח להסרת גידול מהמוח בעירות מלאה נחשב לניתוח מורכב מאוד מבחינה כירורגית, בעיקר בשל הסמיכות של הגידול למרכזי מוח חיוניים שאחראים לפעולות, כמו: ראייה, תחושה, תפקודי תנועה ושפה ואזורים נוספים החשובים לתפקודים קוגניטיביים גבוהים.  אחד האתגרים המשמעותיים בביצוע ניתוח כזה הוא שימור של תפקודים חיוניים ולכן נדרש ניטור קפדני שלהם במהלך הניתוח, ותקשורת תקינה בין המנתח למנותח בניתוח היא קריטית.

כאשר הניתוח מבוצע במטופל חירש, נדרש שיתוף פעולה מלא בין המטופל לבין מתרגמת לשפת הסימנים ובינם לבין המנתח בכדי לענות לשאלות ולבצע מטלות שמאפשרות לבדוק באופן מותאם למנותח את תפקוד המערכות השונות במוחו.
 
לפני ביצוע הניתוח, עבר תאופיק הערכה מקיפה בבדיקות דימות ונוירופסיכולוגיה, שסייעו בתכנון ובהיערכות לניתוח.  הניתוח בוצע בהרדמה מקומית, כדי  למנוע תחושת כאב או אי-נוחות, והנוכחות של הצוות רב מקצועי, וההכוונה מלאה של לוליטה מירסון – המתרגמת לשפת הסימנים, אפשרו לערוך מעקב צמוד אחר תפקודי המוח החשובים של תאופיק במהלך הניתוח.
 
את הניתוח הוביל ד"ר עמית עזריאל, נוירוכירורג מומחה לגידולי מוח שצבר ידע ונסיון רב בניתוחים מסוג זה במהלך התמחות-על באוסטרליה ושותפים לו חברי הצוות הרב-מקצועי בסורוקה: צוות הרדמה יעודי בהובלת ד"ר רון גל, ד"ר לימור גרטנר סעד, נוירופסיכולוגית בכירה בסורוקה, צוותי סיעוד ונוירופיזיולוגיה.
 
ד"ר עמית עזריאל, רופא  בכיר במחלקה לנוירוכירורגיה בסורוקה: "הניתוח הזה מורכב כפליים בשל חירשות המטופל, והוא חייב שיתוף פעולה רב מקצועי איכותי מצד גורמים רבים ממחלקות שונות בבית החולים וליווי מלא וצמוד של לוליטה המתרגמת של תאופיק. היה לנו חשוב להקפיד  על שימור האיזורים המוטורים והאיזורים האחראים על הבנת שפה המשמעותיים לתפקודו המלא של תאופיק. אני שמח על הצלחת הפרוצדורה המורכבת ועל כך שביחד הצלחנו להסיר את הגידול באופן שיעזור לתאופיק להמשיך ולתפקד ללא מגבלות חדשות".
 
תאופיק עבר את הניתוח בהצלחה וכעבור כמה ימים הוא שוחרר לביתו.
 
בתמונות
ד"ר עמית עזריאל במהלך הניתוח בעירות מלאה שבוצע למטופל חירש בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי, כללית

לוליטה מירסון, המתרגמת לשפת הסימנים של תאופיק שהצטרפה לצוות שביצע את הניתוח בעירות מלאה בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי, כללית

צילום: דוברות סורוקה

יצירת קשר

דילוג לתוכן